pitax baner

Posiadamy status organizacji pożytku publicznego. Możesz nas wesprzeć przekazując 1% swojego podatku dochodowego. Wypełniając zeznanie podatkowe wpisz nasz numer KRS. Jeden procent twojego podatku pomoże nam finansować rehabilitację i edukację osób z niepełnosprawnością intelektualną i przyczyni się do przygotowania ich do samodzielnego życia oraz integracji społecznej.

Skorzystaj z bezpłatnego programu do rozliczania podatku i automatycznie przekaż nam 1% - kliknij tutaj.

KRS 0000325123

Zapisz

Zapisz

 Nasz aktualny adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Regulamin Sekcji Rady Rodziców

 w zakładce: O NAS -> INFORMACJE

 

Zapisz

Zapisz

poniedziałek, 18 wrzesień 2017 07:01

Rehabilitacja poprzez dramę IV 2017 - III 2018

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Od 1 kwietnia 2017 r. zaczęliśmy kolejny etap  projektu pt.: ”Rehabilitacja poprzez dramę", dofinansowanego ze środków PFRON, który będzie trwał do 31 marca 2018 r. Jego celem jest m.in. zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych.

 

Projekt ten jest kontynuacją grupowych zajęć z dramy realizowanych w latach 2013-2016. Podobnie jak w ubiegłych latach, do projektu zakwalifikowano 28 uczestników, którzy zostali podzieleni na trzy grupy, ze względu na poziom funkcjonowania i rodzaj niepełnosprawności.

Głównym celem jest zwiększenie samodzielności i aktywności osób niepełnosprawnych oraz usprawnienie komunikowania się z otoczeniem. Umiejętności te będziemy usprawniać rehabilitacją poprzez zajęcia dramowe skupiając się na treningu zachowań społecznych oraz rozwoju twórczości osób niepełnosprawnych.

Program zajęć opracowany jest odpowiednio do potrzeb każdego beneficjenta na podstawie obserwacji, wywiadu z opiekunami oraz z samym beneficjentem, a także na podstawie wniosków własnych specjalisty od dramy. W czasie spotkań każdy podopieczny ma możliwość poprawy funkcjonowania psychofizycznego, zgodnie z harmonogramem projektu.

Zajęcia dramowe wzorem lat ubiegłych zostały podzielone na 3 etapy: w okresie od kwietnia do września 2017 realizowany jest I etap. Na tym etapie dbamy o atmosferę bezpieczeństwa w grupie, dzięki czemu uczestnicy chętniej rozmawiają, ucząc się szacunku do wypowiedzi innych osób. To zaś ułatwia wyrażanie emocji, które są szczególnie ważne dla osób z ograniczeniami przekazu przeżyć. Drama pozwala im na wyrażanie emocji nie tylko słowami, ale i ruchem, gestem czy mimiką, uczy rozpoznawania emocji, nazywania, panowania nad nimi, tworzenia warunków dla doświadczania, dzięki naturalnym możliwościom przeżywania. Dzięki pracy nad emocjami w I etapie beneficjenci projektu uczą się patrzenia w głąb siebie. Jest to niezmiernie istotne podczas następnych faz, gdzie w trakcie pracy twórczej nad spektaklem emocje odgrywają pierwszoplanowe zadanie. Aktor na scenie musi odwoływać się do przeżyć związanych z własnym życiem. Rozpoznawać w sobie i zagrać na scenie smutek, złość miłość.

Ważnym elementem na tym etapie jest również uczenie języka migowego. Uczestnicy, którzy mieli już w poprzednim roku „migowy” chętnie poznawali nowe słowa. Co więcej  język migowy wpłynął na ich  pamięć ciała. Uczestnicy, którzy słabo mówią pamiętali gesty, których się uczyli na zajęciach z języka migowego dzięki czemu mogli komunikować swoje potrzeby.  Korzyść z nauki języka migowego odniosła również  grupa osób, które nie mówią, chociaż nie mają wady słuchu (osoby z autyzmem, z bardzo ograniczonymi możliwościami wypowiadania się werbalnego). Podopieczni zaczęli chwilami wykorzystywać znaki migowe do codziennej komunikacji w ośrodku. Wyraźny progres nastąpił w rozumieniu znaków migowych jako języka, w którym można się wypowiadać poza  mową werbalną. Język migowy nie wydaje się już nikomu z podopiecznych ani opiekunów dziwnym tworem, ale już postrzegany jest jako narzędzie komunikacji dostępne dla osób niemówiących.

Z początkiem września 2017 r. rozpoczął się II etap zajęć. Dzięki korzystnej atmosferze współpracy i zaufania wypracowanej w poprzednim etapie możliwa jest praca w pełni poświęcona spektaklowi teatralnemu. Podczas kolejnych spotkań beneficjenci wraz ze specjalistą od dramy i oddelegowanymi pracownikami będą precyzowali tematy o interesującej ich tematyce. Wybrany tekst opowiadania podzielony zostanie między protagonistów.

W trakcie realizacji projektu beneficjenci byli w teatrze na przedstawieniu: Wikingowie. Musical nieletnich.

 

 

 Zadanie współfinansowane ze środków PFRON.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Czytany 2324 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 październik 2017 11:43
Zaloguj się, by skomentować